MENUMENU

SEOhater.eu

Seo optimalizace, konzultace, zpětné odkazy

V předchozích dílech jsme si vysvětlili, jak SEO v kostce funguje, co je klíčové a jaký by to mělo mít efekt. Budeme-li investovat tisíce (desetitisíce) korun měsíčně do SEO optimalizace, rádi se podíváme na postup pozic, který však zdaleka nebude rychlý, jak bychom asi všichni chtěli.

Jak jsme zmínili dříve, linkbuilding a vůbec celé SEO je běh na dlouhou trať. Odměnou je pak návštěvnost, kterou máte „zdarma“, zatímco u PPC stále musíte platit nejen za správce, ale i prokliky. Dát zdarma do uvozovek je nutné, neboť i SEO konzultanta musíme nějaký čas platit. Ale odměnou je zvyšující se návštěvnost a s tím související konverze.

Pojďme se ale podívat, jaký nástroj použít pro efektivní měření pozic ve vyhledávači. Za jeden z nejlepších a nejpoužívanějších nástrojů považuji český produkt Collabim, jehož výhodou je možnost účtu zdarma, kde si navíc můžeme vyzkoušet prémiové služby. Nás ze začátku bude zajímat zejména „free varianta“, která aktualizuje pozice jednou za 14 dnů s možností výběru 5 KW (keywords – klíčových slov) s aktualizací na děnní bázi. I když na začátku budeme nedočkaví a dychtící po každé změně v SERPU, bohatě nám interval 1x za 14 dnů bude stačit. Častěji nemá smysl pozice měřit, neboť dochází ke skokům, které by nás maximálně spíše znervózňovaly. Ideální je podívat se na pozice spíše 1x za měsíc, kde uvidíme relevantnější výsledky očištěné o anomálie vyhledávačů a jejich algoritmů.

Jak samotné sledování pozic vypadá?

Collabim a změny pozic

Jak můžete vidět u příkladu výše, vidíte změny oproti poslednímu měření. První (levý) sloupec je Google, druhý Seznam.cz. V praxi bude nejdůležitější Google, neboť na něm vyhledává nejvíce potenciálních zákazníků a hledanost na dané dotazy je násobně vyšší než u Seznamu.cz.

Ten navíc mění algoritmy vyhledávání poměrně často a výsledky stále skutečně neodpovídají autoritě projektů. Ve svém oboru svoji konkurenci znám a i dle nákupů či PPC vidím, kolik daný subjekt do reklamy sype financí.

Výsledek v SERPU seznamu.cz je však o to více překvapující, že první místo obsadí subjektem, který nemá zboží skladem, je absolutně neznámý, a skladba sortimentu je od čepic po náušnice. Seznamem.cz se proto příliš osobně nezabývám. Můžeme si však o něm něco povědět v následujícím postu.

Post Author: Seohater.cz