MENUMENU

SEOhater.eu

Seo optimalizace, konzultace, zpětné odkazy

V předchozím článku jsme se podívali na měření pozice ve vyhledávači. Nyní se pojďme podívat na váhu jednotlivých vyhledávačů a trochu si je rozebrat. Jsou si podobné a nebo každý z nich je zcela jiný?

Minule jsme nakousli moji určitou skepsi vůči vyhledávači Seznam.cz a relevantnost v SERPU. Abychom však jen nekritizovali, ušel seznam.cz dost velký kus cesty, oproti časům dávným, kdy stačilo KW často v textu opakovat a první pozice byla na světě. Je evidentní, že se snaží jít cestou kvality google, ale ještě to chvíli potrvá.

Diference jednotlivých vyhledávačů je značná a to i včetně publika, které je navštěvuje. Před tím než se vrhneme na rozebírání, pojďme se podívat na rozdíly v hledanosti stejného klíčového slova.

Google.cz a hledanost klíčového slova „dětské náušnice“
Seznam.cz a hledanost klíčového slova „dětské náušnice“

Ze snímků je evidentní, že rozdíl v počtu dotazů je dosti patrný. Zatímco na googlu je průměrná měsíční hledanost KW 2900, na seznamu je to pouze 800. Jedná se o 3x nižší hledanost, což v konečném důsledku při konverzním poměru 3% může znamenat 24 nebo 87 objednávek. Samozřejmě je to relativní, konverzní poměr z jednoho vyhledávače může být vyšší než u druhého díky rozdílnému publiku. Pro vysvětlení síly jednotlivých kanálů nám to však postačuje.

Pro správnost je nutné dodat, že v opravdu výjimečných případech hledanost na seznamu.cz je vyšší než u Google. Jedná se o výjimku potvrzující pravidlo. Často je diference mezi hledaností ve prospěch Google.cz mnohem vyšší než ve výše uvedeném případě..

Čím je nižší hledanost daná?

Odpověď není zcela jednoznačná i když…S kolegou se kterým spolupracuji na PPC kampaních jsme se shodli, že na seznamu.cz vyhledává a nakupuje spíše starší, vyzrálejší generace, která se už novým kouskům nenaučí. Také tam velmi často narazíme na skupinu zákazníků, kteří technologiím příliš nerozumí a jsou rádi, že mají seznam.cz přednastavený v prohlížeči. Vidím to i na svých rodičích. Google jako by pro ně neexistoval.

Publikum čistě teoreticky Seznamu.cz lze nadruhou stranu označit za věrohodnější a lze počítat s vyzvednutím objednávky více než na Google, který shromažďuje spíše generaci mladší. Ale, není možné to takto jednoznačně definovat. Pochopitelně i na Google najdeme pokročilou starší generaci. Nižší hledanost je také dána tím, že vyhledávač velmi zaostával za relevantností SERPU oproti google.cz. Lidé se naučili proto hledat informace tam. Vidím to na sobě. Pokud potřebuji najít informace, seznam.cz mě ani nenapadne. Vás snad ano?

Vzhledem k nižšímu věkovému průměru skladby publika, Google více dbá na responzivitu a rychlost webu díky stále narůstajícímu poměru prohlížení stránek za pomocí chytrých zařízení ku větším úhlopříčkám (rozumějte PC, notebooky). Vzpomínám-li si na počátky podnikání, poměr smartphonů k PC byl 30/70. Za minulý rok na mém webu dle analytiky tvoří cca 62% podílu smartphony. A to je za cca 5 let znatelný obrat. Proto apeluji na responzivitu a rychlost webu (byť v rychlosti svého řešení mám bohužel sám rezervy).

Post Author: Seohater.cz