Jmenuji se Lukáš Veselský a nejspíše Váš zklamu. SEO mágem jsem se nenarodil. Moje první krůčky dospělosti vedly k běžnému pracovnímu nasazení (obchodník), což trvá dodnes. Časem se čára života lehce rozvětvila. Psal se rok 2013 a rozhodl jsem se založit první e-shop. Počáteční rok byl pouze o zbožových vyhledávačích, které generovaly drobnější zisk. Záblesky povědomí o dlouhé cestě jménem SEO se zrodily až s příchodem druhého e-shopu, který mě nakonec provází dodnes. Možná byl pro Vás překvapující název“ seohater“, který pramení ze zkušenosti se zdejšími SEO experty. Protože jsem člověk od přírody nedůvěřivý a používající selský rozum, začal jsem po kvalitě jejich práce pátrat i v době, kdy jsem neměl téměř žádné znalosti.

Přišel jsem na to, že x tisíc korun mi bylo vytvořeno několik odkazů na zapadlých fórech (mimochodem dodnes se v SEO problematice takové osoby hojně pohybují). Další kroky vedly k sebevzdělávání a zjišťování informací. Hltajíc moudra o nebezpečnosti pandy, tučňáka a všelijakých zvířátek, která Google vymyslel, jsem trávil večery pročítáním rad a základních informací.

V následujícím období, jsem zkoušel efekty jednotlivých metod na svém vlastním e-shopu. Zjistil jsem, že optimalizace pro vyhledávače není zdaleka taková věda, jakou z toho mágové dělají a Google není tak chytrý a bystrý, jak by se mohl na první pohled tvářit.

Přišly první nákupy odkazů, poznávání funkcí Skliku a Adwordsu, doplňování textů. Nebylo to zrovna málo práce a stálo mě to mnoho víkendů, pokusů. Ovšem oproti ušetřeným financím, které bych vydal odborníkům za pár absolutně bezcenných odkazů..

A výsledek?

Za rok 2014, kdy mě SEO problematika míjela, jsem měl obrat cca 7000 Kč.

Rok 2015, který se nesl v duchu optimalizace, samoučení se a zkoušení vlivu změn na vyhledávače, došlo k zvýšení obratu na 63 000Kč. Ano, je to z dnešního pohledu plivnutí do moře, ale je tu krásně vidět, jak první krůčky pomalu přinášely své ovoce.

Rok 2016 měl nadále prudkou rostoucí tendenci, kde se mi podařilo znásobil obrat, díky usilovné SEO optimalizaci, desetinásobně. Obrat 637 000 Kč, který už mě hřál na srdci a přišly první myšlenky ukousnutí si většího kusu koláče.

Další roky se obrat opět násobil. Konkrétní číslo si ,ale ponechám pro sebe :-).

Co jsem tím vším chtěl vlastně říct?

Nejsem člověk ověnčený certifikáty Google a jiných dalších institucí. Na vše jsem přicházel sám a aplikoval na svém e-shopu. Praxe je totiž nejlepším učitelem. Proto si dovolím malé srovnání se školou. Za roky studií vycházíte ze školy s určitým základem, ale posléze zjistíte, že to v životě i v daném oboru chodí stejně úplně jinak. Věřte mi! Většina specialistů bohužel jen učí.

Kdo jsem?

  • Člověk, který pracuje 10 let v odvětví obchodu a služeb (budu mít k pochopení pro e-shop, nejblíže ze všech specialistů)
  • Podnikatel, který 5 let optimalizuje vlastní e-shop. Na svém se člověk naučí nejlépe.
  • UX webů mi není cizí. Mám celkový přehled problematiky e-shopů.
  • Dokáži zajistit velmi kvalitní zpětné odkazy.
  • Neslibuji žádné garance pozic. SEO je živý organismus. Je těžké predikovat jeho náladu.
  • Nepracuji za provizi. Na ceně se vždy pevně domluvíme.